Základní rady a tipy k Bangkoku

Krátce popíši pár věcí, na které narazíte hned první den při příletu, dám vám nějaké tipy, které vám mohou se připravit na Bangkok a Thajsko, ušetřit čas, peníze i případné zklamání 🙂

Přílet na letiště – pokud nemáte vízum na delší období, můžete jen s pasem zůstat až 30 dní v zemi, po příletu do Bangkoku či na jiné letiště musíte vyplnit malý formulář, dostanete ústřižek s razítkem a razítko do pasu. Ústřižek neztraťte, budete jej ukazovat při odletu. Po příletu tedy nestujte hned ve frontě, ale koukněte se na to kde jsou i imigračního formuláře – jsou tam i vzory, vklidu si to vyplňte.

Cesta z letiště do hotelu – můžete si vzít taxi, počítejte ale s tím, že taxikáři se snaží o nejrůznější triky, např. Taxa z Bangkoku do centra je kolem 400 – 500 THB, pokud taxikář vidí že jste v zemi prvně, zkusí získat klidně i o něco víc a pokud vidí že jste 2, 3 lidi, tak si tu cenu mnohdy i zkusí vynásobit počtem osob.

První jízdu taxíkem nemusíte soutěžit o to kolik ušetříte, počítejte s tím že zaplatíte něco navíc, taxikář bude chtít pravděpodobně i do 100 THB na dálnici, orientačně počítejte s tím že za 1 auto z letiště do centra Bangkoku by jste neměli ani náhodou zaplatit více jak 600 THB, 400 THB je pak dobrá cena.

Ušetřit můžete tak, že z letiště půjdete kus pěšky, zkusíte se domluvit s taxikářem, nejdříve se zeptejte někoho za kolik vás odveze a poté na další taxi můžete rovnou říct zda vás za XY THB vezmou na dané místo a cenu začněte rovnou o něco níže. Případně kousek od letiště si můžete přivolat taxi přes aplikaci Grab – tuto aplikaci doporučuji, minimálně zezačátku vám ušetří peníze.

Pokud nebudete při první jízdě se chtít handrkovat o 100, 200 THB, přecijen po dlouhém letu člověk chce být rychle v hotelu, jen se zeptejte před jízdou kolik to bude stát, ať předejdete nepříjemnostem a nasedněte.

U ostrovů v Thajsku můžete u letiště narazit většinou na taxi a mnohdy také na levnější mikrobusy které lidi rozvezou po hotelích, je to levnější, ale také většinou delší cesta,

Doprava v Bangkoku a víceméně v celém Thajsku – využívat můžete taxi – doporučuji usmlouvat cenu, můžete používat motorbike taxi – hlavně v Bangkoku je to rychlejší a levnější, na krátké vzdálenosti super věc, případně Tuk Tuky – tam očekávejte triky, Tuk Tuky se snaží nováčky v Thajsku trošku “obrat” a tak vám budou nabízet že vás zavezou k prodejně s košilema (mají provize) a že vá zavezou do restaurace apod., trvejte na cíli a vždy chtějte znát cenu předem a trochu se snažte jí usmlouvat, tuk tuk řekne 500, věřte že i 250 je v ten moment hodně, tak tam začněte, on řekne 400, vy budete trvat na 250, on řekne 350 a vy můžete říct OK tak teda 300, nakonec budou spokojený asi všechny strany.

Doporučuji aplikaci Grab do mobilu, hned vám ukáže kolik budete platit za taxi, motorku… do 3-5 minut si většinou můžete přes tuto aplikaci přivolat jízdu, funguje to podobně jako Uber, pokud pospícháte a nechcete čekat, tak aplikaci využijte tak, že vám ukáže cenu za kolik jede taxi přes aplikaci a vy u klasického taxi v ulici se domluvíte třeba jen o trošku dráž.

Hygiena – dost lidí vám bude tvrdit jak to jídlo tam je senzační, na ulici i levný, jaká je to paráda, uvidíte fotky a řeknete si to je krásný. Tak pozor, u nás jsou dost drsný hygienický předpisy a normy, navíc v sobě máme zcela jiné bakterie. V Thajsku není problém že dá kuchtík syrové krevety do mísy, tu dá na sluníčko, jde si na hodinku odpočinout do stínku a poté vám ty krevetky udělá na grilu a ani je pořádně nedopeče, to navíc podá na talířku která umyl v kyblíku na ulici.

Jiné bakterie můžete získat naprosto ze všeho, voda zde není pitná, někde z ní můžete dostat led, navíc se v ní meje nádobí apod. Zezačátku doporučím opatrnost, ono si postupně najdete restaurace kde jsou velké točky lidí, uvidíte to, vysledujete a vyhnete se tak vysloveným problémům a místní kuchyni si užijete.

Počítejte s tím, že s velkou pravděpodobností problémy s průjmy a žaludkem mohou přijít, nevozte si moc domácích léků, to platí u všeho, ale vždy navštivte místní lékárnu, můžete koupit platíčko imodia které vám průjem zastaví + něco na vyčištění těla a také něco na doplnění ztracených vitamůnů a minerálů.

Všeobecně doporučuji hodně pít balenou vodu, tekutiny jsou třeba, myslete na mytí rukou a buďte opatrní u jídla, hlavně např. na nedopečené ryby, to pak jsou opravdu problémy. Začněte s rozumem, klidně první den ve fast foodu, vklidu si projděte uličky a najděte si pěkná místa, kde uvidíte rozumnou hygienu a především velké točky lidí, to zajistí že budete jíst čerstvé suroviny.

Hotely – u hotelů i v Bangkoku se dá často narazit na problém, ať už je to čistota, problémy s vybavením apod. Já i ve slušných hotelích narazil např. na plíseň, šváby nebo žábu ve vaně 🙂 Chce to číst recenze, výběru hotelu věnujte velký čas, doporučím web agoda.com, procházejte jej pár dní, často jsou zde i veliké akce, vyfiltrujte si hotel, pročtěte třeba 20 recenzí, klidně můžete projít další na webu Tripadvisor. Je zde plno parádních hotelů za rozumnou cenu, čistých, pohodlných, ale také plno drahých s mizernou čistotou a servisem a případnými problémy.

Úspora peněz – přesto že v Thajsku se stále dá žít slušně s málo penězi, pokud přijedete jako turista na 14 dní, bude to pro vás pravděpodobně pěkně drahá dovolená, plno restaurací dražších než u nás, něčemu můžete naletět, snad není člověka co by nenaletěl 🙂 Doporučuji maximálně věnovat čas výběru ubytování, aby jste našli to co hledáte ale za co nejlepší cenu, ono i 200 THB denně ušetřených na 30 dnech je už docela dost peněz.

Náklady na jídlo lze srazit tím že najdete levnější restaurace, prostě nesednete v první uličce, jídlem z ulice, případně jídlem z marketů, snad každá ulička má potraviny 7 eleven – otevřeno 24 hodin denně, zde seženete jídla do 30 Kč, která vám zdarma ohřejí – toasty, polévky, rýže s masem apod., jasně že to není to pravé Thajsko, ale někdy je třeba snížit výdaje aby zbylo třeba na výlety. Navíc pokud máte zrovna žaludeční problémy, tak tato strava bude na nějaký den jistota.

Ušetřit se dá hodně na taxi, smlouvat, používat například aplikaci Grab, kus jít klidně pěšky, využívat metro apod. Ono si budete říkat to je paráda, taxi je tu levný, ale pokud budete 3x denně popojíždět taxi, tak za měsíc to dá také dost peněz.

Ušetřit se dá na všem – smlouvejte, zeptejte se na cenu na 1 místě ať máte přehled a zkuste jiné místo. Ono po 3, 4 dnech budete mít nějaké ceny v hlavě a už tohle nebudete muset dělat. Potkal jsem plno lidí, kteří mi říkali jak za první týden utratili celý budget na měsíc no a zbylé 3 týdny vyžili s naprostým minimem 🙂 Ušetřit se dá na jídle, pití, dopravě, službách, výletech…

Místní simkarta – jasně, je 21 století, internet v mobilu, telefonování, aplikace které vám pomohou ušetřit, online navigace a další + třeba zavolání do ČR rodině, na to budete potřebovat místní simkartu, budete potřebovat při prodeji pas, jinak doporučím porovnat 2, 3 nabídky, né vzít první proto že se vám to zdá levný. Turistické simkarty většinou nabízí nějaké balíčky, kdy třeba za 90 THB získáte 4 GB internetu na týden apod., jsou i simkarty s neomezeným internetem, porovnejte a najděte si to co vám bude vyhovovat. Ale mobilní internet zde využijete, nemusíte poté ani řešit wifiny, navíc internet je zde v mobilu tak levný, že si klidně rodině zavolejte přes Skype.

Šetřete čas pokud zde nechcete být na rok 🙂 To je taková přátelská rada, prolítněte v rychlosti třeba tento web a nějaký další, připravte se trochu, udělejte si třeba i poznámky, ale zase neblázněte, pokud se budete měsíc připravovat na 14 dní dovolenou, nastává otázka zda to za to stojí. Stejně tak na místě, vyplatí se v rychlosti zeptat na cenu, něco málo proovnat, ale neběhat přes půl města pro 10 THB 🙂 Užijte si krásnou zemi, snažte se poznat nějaké další lidi, pokecat, dozvíte se zase něco nového, další tipy, třeba získáte i kamarády :-). Buďte opatrní před podezřele výhodnými věcmi, používejte selský rozum, používejte mobil s internetem, to vám může ušetřit spoustu času, proč něco složitě hledat když vám to mobil najde a dovede vás, proč něco složitě hodinu překládat lámanou angličtinou když vám to mobil přeloží hned k orientačnímu pochopení 🙂 Krásné dny!